Downs Cross Country League, Match 3, 23 February 2014 Print
Written by Susanne Dietrich and Frank Schubert   
Sunday, 09 March 2014 14:25

Downs Cross Country League 2013/14 (sponsored by Horton Dental Practice)

Match 3, 23 February 2014

 

Position Name Club Gender Time

1 Harley Norman E&E B 10:40

2 Mack Downey Stragglers B 11:02

3 Jack Simpson Sutton B 11:04

4 Olly Wilson K&P B 11:36

5 George Collingwood Holland B 11:49

6 Jack Rumble E&E B 11:49

7 Oscar Harvey Nash E&E B 11:59

8 Eloise Newton HWPS G 11:59

9 Charlotte Newton HWPS G 12:14

10 Benjamin Taplin K&P B 12:19

11 Louis Ordovac K&P B 12:29

12 Maisie Collins Sutton G 12:30

13 Tom Wilson K&P B 12:32

14 Bradley Hunt E&E B 12:47

15 Daniel Gordon E&E B 12:48

16 Jamie Lund HWPS B 12:50

17 Reuben Mumuni Croydon B 12:53

18 Max Davies E&E B 12:55

19 Adam Booth E&E B 12:58

20 Adam Hudson Sutton B 13:00

21 Flynn Whittaker E&E B 13:03

22 Charlotte Tame E&E G 13:05

23 Michael Webb-Bourne K&P B 13:08

24 Lydia Louw K&P G 13:09

25 Gemma Watts K&P G 13:10

26 Georgia Hope Sutton G 13:20

27 Alex Imam E&E B 13:29

28 Alicia Christie E&E G 13:33

29 Freya Taylor E&E G 13:44

30 Caroline Webb E&E G 13:46

31 Olivia O'Toole E&E G 13:55

32 Harry Benton E&E B 14:07

33 Kyra Sethna-McIntosh Croydon G 14:10

34 Florence Polwin K&P G 14:15

35 Max Dickson K&P B 14:16

36 Thomas Chapman E&E B 14:28

37 David Leadi E&E B 14:33

38 Eloise Richards Holland G 14:36

39 Samuel Hall K&P B 14:39

40 Ellie Taylor E&E G 14:46

41 Ethan Baynes E&E B 14:48

42 Isabella Tennant E&E G 14:50

43 Arthur Louw K&P B 15:06

44 Charlotte Sparrow Holland G 15:11

45 Hannah Carter E&E G 15:12

46 Tom Williams K&P B 15:21

47 Daisy Barrett Patel E&E G 15:45

48 Izzy Chapman E&E G 15:45

49 Morgan Dixon E&E B 16:05

50 Alex Burgoyne HWPS B 16:14

51 Caitlin Davies E&E G 16:15

52 Lottie Benton E&E G 16:21

53 Sophie Smith E&E G 16:33

54 Rachel Price HWPS G 18:22

55 Jemma Flack E&E G 19:26

56 Evie Kearns E&E G 19:45

57 Faith Chen Croydon G 22:03

 

U11 Boys positions after 3 matches (athletes have to compete in all four races to score)

Position Name Club Score

1 Jack Simpson Sutton 7 3+1+3

2 Olly Wilson K&P 8 2+2+4

3 Oscar Harvey Nash E&E 14 4+3+7

4 George Collingwood Holland 17 6+6+5

5 Benjamin Taplin K&P 24 5+11+8

6 Daniel Gordon E&E 32 8+12+12

7 Reuben Mumuni Croydon 34 10+10+14

8 Louis Ordovac K&P 36 14+13+9

9 Alex Imam E&E 40 12+8+20

10 Bradley Hunt E&E 41 13+17+11

11 Flynn Whittaker E&E 50 16+16+18

12 Jamie Lund HWPS 57 19+25+13

13 Thomas Chapman E&E 67 22+22+23

14 Alex Burgoyne HWPS 86 26+30+30

 

U11 Girls positions after 3 matches (athletes have to compete in all four races to score)

Position Name Club Score

1 Eloise Newton HWPS 3 1+1+1

2 Charlotte Newton HWPS 6 2+2+2

3 Gemma Watts K&P 18 5+7+6

4 Georgie Hope Sutton 26 13+6+7

5 Charlotte Sparrow Holland 27 6+4+17

6 Faith Chen Croydon 34 4+3+27

7 Isabella Tennant E&E 38 11+11+16

8 Eloise Richards Holland 43 15+14+14

9 Ellie Taylor E&E 51 17+19+15

 

U11 Team result

Position Team Score

1 E&E A 28 (1,6,7,14)

2 K&P A 38 (4,10,11,13)

3 Sutton A 61 (3,12,20,26)

4 E&E B 73 (15,18,19,21)

5 HWPS A 83 (8,9,16,50)

6 K&P B 106 (23,24,25,34)

7 E&E C 106 (22,27,28,29)

8 E&E D 129 (30,31,32,36)

9 Holland Sports A 145 (5,38,44,58)

10 E&E E 160 (37,40,41,42)

11 K&P C 163 (35,39,43,46)

12 Croydon A 165 (17,33,57,58)

13 Stragglers A 176 (2,58,58,58)

14 E&E F 189 (45,47,48,49)

15 E&E G 211 (51,52,53,55)

16 HWPS B 228 (54,58,58,58)

17 E&E H 230 (56,58,58,58)

 

U11 Team scores after 3 matches

Position Team Score

1 E&E A 90

2 K&P A 108

3 E&E B 225

4 Sutton A 255

5 HWPS A 266

6 K&P B 286

7 Holland Sports A 321

8 E&E C 348

9 Croydon A 372

10 K&P C 459

11 E&E D 462

12 E&E E 558

13 HWPS B 646

 

U13 Individual results

Position Name Club Gender Time

1 Sam Shaw K&P B 12:01

2 Kieran Desmond Stragglers B 12:39

3 Jordan O'Dongo Croydon B 12:50

4 Matthew Hall K&P B 12:54

5 Darcey Bourne K&P G 12:56

6 Alfie Jones E&E B 13:09

7 Daniel Merighi K&P B 13:27

8 Olivia Stillman Sutton G 13:49

9 Hannah Lester K&P G 14:05

10 Laura Howley Stragglers G 14:06

11 Kathryn Bartle K&P G 14:15

12 Annabel Hobday K&P G 14:35

13 Sophie Gee Sutton G 14:41

14 Paul Finley Holland B 15:18

15 Amelia Bell K&P G 15:19

16 Lewis Chauls E&E B 15:22

17 Katy Webb E&E G 15:50

18 Amelie Quigley E&E G 16:08

19 Jack Westley K&P B 16:42

20 Amy Catcheside E&E G 16:51

21 Hettie Arnfield K&P G 19:45

22 Caitlin Dixon Croydon G 20:24

 

U13 Boys positions after 3 matches (athletes have to compete in all four races to score)

Position Name Club Score

1 Sam Shaw K&P 4 1+2+1

2 Kieran Desmond Stragglers 8 3+3+2

3 Alfie Jones E&E 13 4+4+5

4 Jordan O'Dongo Croydon 15 7+5+3

5 Jack Westley K&P 30 12+9+9

 

U13 Girls positions after 3 matches (athletes have to compete in all four races to score)

Position Name Club Score

1 Laura Howley Stragglers 9 3+2+4

2 Hannah Lester K&P 14 8+3+3

3 Annabel Hobday K&P 16 5+5+6

4 Amelia Bell K&P 26 10+8+8

5 Caitlin Dixon Croydon 42 14+15+13

 

U13 Team results

Position Team Score

1 K&P A 17 (1,4,5,7)

2 K&P B 47 (9,11,12,15)

3 E&E A 57 (6,16,17,18)

4 Stragglers A 58 (2,10,23,23)

5 Sutton A 67 (8,13,23,23)

6 Croydon A 71 (3,22,23,23)

7 Holland Sports A 83 (14,23,23,23)

8 K&P C 86 (19,21,23,23)

9 E&E B 89 (20,23,23,23)

 

U13 Team scores after 3 matches

Position Team Score

1 K&P A 57

2 Stragglers A 157

3 K&P B 181

4 E&E A 186

5 Sutton A 196

6 Croydon A 230

7 Holland Sports A 236

8 K&P C 294

 

U15 Individual results

Position Name Club Gender Time

1 Joshua Hall K&P B 11:35

2 Omar Harhara Croydon B 11:36

3 Kieron Connor Croydon B 11:58

4 Mollie O'Sullivan K&P G 12:05

5 Ryan Galvin Sutton B 12:19

6 Alex Gurteen E&E B 12:35

7 Alex Galvin Sutton B 12:38

8 Lucie Fletcher K&P G 13:12

9 Amaya Jones E&E G 13:18

10 Daniel Houghton Sutton B 13:21

11 James Hinton K&P B 13:33

12 Ayden Wood Sutton B 13:36

13 Amy Hancock Sutton G 13:53

14 Morgan Morrison E&E G 14:07

15 Rebecca Keddie K&P G 14:15

16 Anna Zurmond E&E G 14:18

17 Sianna Dennis Stragglers G 14:20

18 Emily Planeta Payne E&E G 15:14

19 Emma Jardine E&E G 15:35

20 Alexandra Shaw K&P G 15:47

21 Fiona Wilson Sutton G 16:08

22 Niamh Yehezkel Croydon G 17:28

 

U15 Boys positions after 3 matches (athletes have to compete in all four races to score)

Position Name Club Score

1 Kieron Connor Croydon 6 1+2+3

1= Omar Harhara Croydon 6 3+1+2

3 Ryan Galvin Sutton 11 4+3+4

4 Alex Gurteen E&E 14 5+4+5

5 Alex Galvin Sutton 18 6+6+6

6 Daniel Houghton Sutton 19 7+5+7

7 Ayden Wood Sutton 24 8+7+9

8 James Hinton K&P 27 11+8+8

 

U15 Girls positions after 3 matches (athletes have to compete in all four races to score)

Position Name Club Score

1 Mollie O'Sullivan K&P 3 1+1+1

2 Amaya Jones E&E 7 2+2+3

3 Lucie Fletcher K&P 9 3+4+2

4 Morgan Morrison E&E 17 6+6+5

5 Rebecca Keddie K&P 21 8+7+6

6 Emma Jardine E&E 25 7+8+10

7 Emily Planeta Payne E&E 32 12+11+9

8 Niamh Yehezkel Croydon 39 14+12+13

 

U15 Team results

Position Team Score

1 K&P A 24 (1,4,8,11)

2 Sutton A 34 (5,7,10,12)

3 E&E A 45 (6,9,14,16)

4 Croydon A 50 (2,3,22,23)

5 Sutton B 80 (13,21,23,23)

6 K&P B 81 (15,20,23,23)

7 E&E B 83 (18,19,23,23)

8 Stragglers A 86 (17,23,23,23)

 

U15 Team scores after 3 matches

Position Team Score

1 Sutton A 87

2 K&P A 97

3 E&E A 143

4 Croydon A 145

5 Sutton B 208

6 K&P B 244

7 E&E B 297

 

Susanne Dietrich & Frank Schubert

 
 

Search

Random Photos!

  • Gordon refuses to leave plant hole for photo opportunity
  • Matt in the 110