British Athletics League Div 4 3rd July 2004 Results Print
Written by DB   
Tuesday, 06 July 2004 13:35

The results of Saturday's Division 4 League match - well done everyone!

BAL Division 4

Kingsmeadow, Kingston on Thames

2004-07-03

Results generated automatically by KAPTRACK, copyright Les Hatton, 2004, Kingston and Poly., This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Position

Competitor

Club

Performance

Points (equal positions computed by averaging)


100m A (WIND -2.8 M/S)

1

Ben  StramkowskiU17

Derby

11.32

16.00

2

Darren Wall

Team Solent

11.34

14.00

3

Robert GrahamU23

Herne Hill Harriers

11.41

12.00

4

Ben Caldwell

Bolton United

11.41

10.00

5

Victor NwagbaraU23

Kingston and Polytechnic

11.58

8.00

6

Andy McCullagh

City of Norwich

11.61

6.00

7

Iqbal Singh

Crawley

11.70

5.00

8

Russell Horsey

Swindon

13.77

4.00


100m B (WIND -2.9 M/S)

1

Lawrence MensahU23

Herne Hill Harriers

11.30

12.00

2

Tom Berry

Team Solent

11.57

10.00

3

Ben Hamblin

City of Norwich

11.64

8.00

4

Phil Harries

Derby

11.69

6.00

5

Emmanuel OlukoyaU23

Kingston and Polytechnic

11.72

4.00

6

Shane King

Bolton United

11.76

3.00

7

Craig CoxU20

Crawley

11.86

2.00

8

Paul StokesU20

Swindon

14.86

1.00


200m A (WIND 1.6 M/S)

1

Matt BarclayU20

Crawley

21.86

16.00

2

Ben StramkowskiU17

Derby

22.16

14.00

3

Lawrence MensahU23

Herne Hill Harriers

22.18

12.00

4

Victor NwagbaraU23

Kingston and Polytechnic

22.76

10.00

5

Andy McCullagh

City of Norwich

23.10

8.00

6

Danny RobertsU20

Swindon

23.12

6.00

7

Ben Caldwell

Bolton United

23.67

5.00

DQ

Darren Wall

Team Solent

0.00

0.00


200m B (WIND -2.6 M/S)

1

Peter Brend

Team Solent

22.76

12.00

2

Adam Gallie

Derby

23.08

10.00

3

Shane King

Bolton United

23.11

8.00

4

Robert GrahamU23

Herne Hill Harriers

23.14

6.00

5

Adrian HemeryU23

Swindon

23.26

4.00

6

Craig CoxU20

Crawley

23.40

3.00

7

Emmanuel OlukoyaU23

Kingston and Polytechnic

23.50

2.00

8

Rob Bartlett

City of Norwich

23.58

1.00


400m A

1

Peter Brend

Team Solent

49.57

16.00

2

Arnold Payne

Herne Hill Harriers

49.62

14.00

3

Danny RobertsU20

Swindon

50.08

12.00

4

Shane King

Bolton United

51.21

10.00

5

Jamie McCullagh

Kingston and Polytechnic

51.46

8.00

6

Matt PatternU20

Crawley

52.22

6.00

7

Ben Hamblin

City of Norwich

52.27

5.00

8

Arron Brown

Derby

53.50

4.00


400m B

1

Darryn Campbell

Team Solent

49.67

12.00

2

David TaylorU20

Swindon

50.66

10.00

3

Matt PeelU20

Crawley

51.08

8.00

4

Chris Eckersley

Bolton United

51.35

6.00

5

Draco Mkpa

Kingston and Polytechnic

51.57

4.00

6

Rob Bartlett

City of Norwich

52.40

3.00

7

Curtis MayU23

Herne Hill Harriers

53.00

2.00

8

Swee-Leng Chuah

Derby

54.30

1.00


800m A

1

Andy FulfordU23

Swindon

1:55.75

16.00

2

Jamie McCullagh

Kingston and Polytechnic

1:55.90

14.00

3

Richard Weir

Derby

1:57.41

12.00

4

Russell Osborn

Team Solent

1:57.93

10.00

5

Ben Woodd

Herne Hill Harriers

1:58.07

8.00

6

Douglas JohnsonU20

Crawley

1:58.74

6.00

7

Carl Goose

City of Norwich

2:04.22

5.00

8

Scott Whittle

Bolton United

2:07.83

4.00


800m B

1

Paul StokesU20

Swindon

1:58.45

12.00

2

Rob Jefferies

Derby

1:59.11

10.00

3

Simon Plummer

Team Solent

1:59.46

8.00

4

Kofi AgyeiM40

Herne Hill Harriers

2:00.45

6.00

5

Tom StanleyU20

Crawley

2:01.01

4.00

6

Iain Bailey

City of Norwich

2:01.14

3.00

7

Craig PriceU20

Kingston and Polytechnic

2:02.46

2.00

8

Shaun Odonnell

Bolton United

2:31.59

1.00


1500m A

1

Andy FulfordU23

Swindon

3:59.80

16.00

2

Tommy Davies

Team Solent

4:04.88

14.00

3

Richard Weir

Derby

4:05.76

12.00

4

Lewis Jones

Crawley

4:08.99

10.00

5

Ben Woodd

Herne Hill Harriers

4:12.36

8.00

6

Mark Reed

Kingston and Polytechnic

4:13.84

6.00

7

Pete Edmondson

Bolton United

4:16.15

5.00

8

Ben Whitworth

City of Norwich

4:21.43

4.00


1500m B

1

David BishopU20

Swindon

4:06.94

12.00

2

Alex Wall-Clarke

Team Solent

4:10.86

10.00

3

Gary Worrall

Derby

4:14.87

8.00

4

Joel ClewettU20

Crawley

4:15.95

6.00

5

Paul Haywood

Kingston and Polytechnic

4:17.23

4.00

6

Matt Norminton

Herne Hill Harriers

4:18.12

3.00

7

Carl Goose

City of Norwich

4:29.72

2.00

8

Ian Bowles

Bolton United

4:48.76

1.00


5000m A

1

Kevin Farrow

Derby

14:54.91

16.00

2

Paul Rogers

Crawley

15:11.82

14.00

3

Charles Sykes

Swindon

15:25.50

12.00

4

Tom Salmon

City of Norwich

15:30.50m

10.00

5

Andy Weir

Herne Hill Harriers

15:36.70m

8.00

6

Matt Lockett

Bolton United

15:48.71

6.00

7

John Beattie

Team Solent

15:50.58

5.00

8

Dennis Ojera

Kingston and Polytechnic

15:51.92

4.00


5000m B

1

Michael Jubb

Derby

15:22.92

12.00

2

Paul Doyle

Herne Hill Harriers

15:38.86

10.00

3

Tony DuffyM45

Bolton United

15:52.46

8.00

4

Nathan Montague

Swindon

15:57.63

6.00

5

Iain Bailey

City of Norwich

15:59.97

4.00

6

Tim Kimber

Crawley

16:34.93

3.00

7

Ant BudarkiewiczM40

Kingston and Polytechnic

16:58.43

2.00

DNS

- -

Team Solent

0.00

0.00


110m Hurdles A (WIND -1.6 M/S)

1

Lee Tindall

Team Solent

15.16

16.00

2

Adrian HemeryU23

Swindon

15.52

14.00

3

Clarence AllenM40

Herne Hill Harriers

15.57

12.00

4

Mark Roberts

Kingston and Polytechnic

15.87

10.00

5

Phil Harries

Derby

16.08

8.00

6

Ben Caldwell

Bolton United

16.12

6.00

7

Daniel Everett

City of Norwich

16.26

5.00

8

Ben McIroy

Crawley

26.01

4.00


110m Hurdles B (WIND -1.4 M/S)

1

Ben Richardson

Team Solent

15.84

12.00

2

Colin Bailey

Bolton United

16.43

10.00

3

Chris Minn

Crawley

16.97

8.00

4

Richard Gawthorpe

Derby

17.60

6.00

5

Ian WellsV40

City of Norwich

17.81

4.00

6

Matt KellyU23

Herne Hill Harriers

18.76

3.00

7

Humphrey WaddingtonU20

Kingston and Polytechnic

19.39

2.00

8

Chris Varley

Swindon

19.90

1.00


400m Hurdles A

1

Ben McIroy

Crawley

55.70

16.00

2

Daniel Everett

City of Norwich

55.88

14.00

3

Howard MoscropM45

Swindon

56.11

12.00

4

Andy Bargh

Team Solent

57.12

10.00

5

Richard Gawthorpe

Derby

59.41

8.00

6

Ian Bowles

Bolton United

1:00.70

6.00

7

Humphrey WaddingtonU20

Kingston and Polytechnic

1:01.10

5.00

8

Matt KellyU23

Herne Hill Harriers

1:04.76

4.00


400m Hurdles B

1

Gavin Hodgson

Team Solent

56.87

12.00

2

Chris Minn

Crawley

57.39

10.00

3

Swee-Leng Chuah

Derby

59.98

8.00

4

Ian WellsV40

City of Norwich

1:00.96

6.00

5

Richard Cornwell

Bolton United

1:03.38

4.00

6

Russell Horsey

Swindon

1:05.50

3.00

7

Gunnar Stangl

Herne Hill Harriers

1:06.75

2.00

8

Andy Arbour

Kingston and Polytechnic

1:13.55

1.00


3000m S/C A

1

Simon Wurr

Herne Hill Harriers

9:36.10m

16.00

2

Robin Karn

Swindon

9:46.60m

14.00

3

Ian Robertson

Team Solent

9:50.60m

12.00

4

Pete Edmondson

Bolton United

9:52.90m

10.00

5

Mike Maranzano

Kingston and Polytechnic

10:07.90m

8.00

6

Rob CreedM40

Crawley

10:10.00m

6.00

7

Ian WilliamsU20

Derby

10:13.00m

5.00

8

Louis Hubbard

City of Norwich

10:28.60m

4.00


3000m S/C B

1

Keith NewtonM40

Herne Hill Harriers

9:55.60m

12.00

2

Steve Paddock

Swindon

10:01.00m

10.00

3

Simon Fortnam

Crawley

10:16.60m

8.00

4

Ian Bowles

Bolton United

10:39.00m

6.00

5

Richard Wilson

Derby

10:40.90m

4.00

6

Andy Arbour

Kingston and Polytechnic

10:46.20m

3.00

7

Craig Dungar

City of Norwich

11:30.00m

2.00

DNS

Team Solent

0.00

0.00


High Jump A

1

Brian Hall

Bolton United

2.02

16.00

2

Adam Gallie

Derby

1.95

14.00

3

Emeka MaddyU20

Herne Hill Harriers

1.90

12.00

4

Francis BakerU17

City of Norwich

1.85

10.00

5

Jonathan RitchieU23

Swindon

1.85

8.00

6

Adam Page

Kingston and Polytechnic

1.80

6.00

7

Chris MorganU20

Crawley

1.75

5.00

8

Chris Buller

Team Solent

1.60

4.00


High Jump B

1

Tom MatherU17

Derby

1.85

12.00

2

Colin Bailey

Bolton United

1.80

10.00

3

Nigel Jones

City of Norwich

1.75

8.00

4

Chris Varley

Swindon

1.60

6.00

5

Tom Berry

Team Solent

1.60

4.00

6

Andrew HarrisonU20

Herne Hill Harriers

1.60

3.00

7

Joel Clement

Crawley

1.55

2.00

8

Mark Roberts

Kingston and Polytechnic

1.50

1.00


Long Jump A

1

Simon Roper

Derby

7.11

16.00

2

Matt BarclayU20

Crawley

6.93

14.00

3

Jon French

City of Norwich

6.64

12.00

4

Adrian HemeryU23

Swindon

6.63

10.00

5

Adam Page

Kingston and Polytechnic

6.52

8.00

6

Colin Bailey

Bolton United

6.49w

6.00

7

Ryan Prescod

Herne Hill Harriers

6.36w

5.00

8

Chris Buller

Team Solent

5.87

4.00


Long Jump B

1

Nigel Jones

City of Norwich

6.54

12.00

2

James HeptonstallU23

Kingston and Polytechnic

6.43

10.00

3

Chris MorganU20

Crawley

6.43

8.00

4

Shane King

Bolton United

6.32w

6.00

5

Akin OyediranM40

Herne Hill Harriers

6.23

4.00

6

Richard Gawthorpe

Derby

6.14w

3.00

7

Kenton MielnikU20

Swindon

5.67w

2.00

8

Malcolm Bourne

Team Solent

5.14

1.00


Triple Jump A

1

Akin OyediranM40

Herne Hill Harriers

14.71w

16.00

2

Dien Wooler

City of Norwich

13.93w

14.00

3

Adam Page

Kingston and Polytechnic

13.41w

12.00

4

Dave Smith

Derby

13.34w

10.00

5

Tony McGrath

Bolton United

12.46

8.00

6

Chris MorganU20

Crawley

12.38

6.00

7

Jonathan RitchieU23

Swindon

12.36w

5.00

8

Ben Richardson

Team Solent

11.02w

4.00


Triple Jump B

1

Dexter NicolsU20

Herne Hill Harriers

13.34

12.00

2

Jon French

City of Norwich

13.06w

10.00

3

James HeptonstallU23

Kingston and Polytechnic

12.98w

8.00

4

Simon Roper

Derby

12.71w

6.00

5

Brian Hall

Bolton United

12.26

4.00

6

Kenton MielnikU20

Swindon

11.90

3.00

7

Matt SinclairU20

Crawley

10.87w

2.00

8

Adam Richardson

Team Solent

10.39w

1.00


Pole Vault A

1

Leigh Walker

Crawley

5.01

16.00

2

Adrian HemeryU23

Swindon

4.30

14.00

3

Nigel Jones

City of Norwich

3.70

12.00

4

Andrew JonesU20

Bolton United

3.60

10.00

5

Mark Roberts

Kingston and Polytechnic

3.60

8.00

6

Matt Day

Team Solent

3.00

6.00

7

Steven Paston

Herne Hill Harriers

3.00

5.00

8

Phil Harries

Derby

2.30

4.00


Pole Vault B

1

Steven Fidler

Crawley

3.60

12.00

2

Francis BakerU17

City of Norwich

3.60

10.00

3

Nic Owen

Kingston and Polytechnic

3.50

8.00

4

Colin Bailey

Bolton United

3.40

6.00

5

Chris Varley

Swindon

2.70

4.00

6

Gunnar Stangl

Herne Hill Harriers

2.30

3.00

DNS

Arron Brown

Derby

0.00

0.00

DNS

Adam Richardson

Team Solent

0.00

0.00


Shot A

1

Gary Sollitt

Team Solent

14.99

16.00

2

Nic Owen

Kingston and Polytechnic

14.61

14.00

3

James Cottrell

Derby

13.73

12.00

4

Abdul BuhariU23

Herne Hill Harriers

13.06

10.00

5

Josh LambU23

Crawley

12.92

8.00

6

Adrian HemeryU23

Swindon

11.98

6.00

7

Jamie Hunt

City of Norwich

11.88

5.00

8

Simon Bissell

Bolton United

11.30

4.00


Shot B

1

Kyle StevensU20

Kingston and Polytechnic

13.89

12.00

2

Andrew Waters

Team Solent

12.90

10.00

3

Ashley Ward

Crawley

12.38

8.00

4

Garry PowerM40

Herne Hill Harriers

11.51

6.00

5

Richard Harris

Bolton United

10.99

4.00

6

Alun Williams

City of Norwich

10.94

3.00

7

Phil Harries

Derby

10.66

2.00

8

Tony JacksonM40

Swindon

9.46

1.00


Discus A

1

Josh LambU23

Crawley

46.85

16.00

2

Garry PowerM40

Herne Hill Harriers

46.62

14.00

3

David Bauer

City of Norwich

41.02

12.00

4

Nic Owen

Kingston and Polytechnic

40.33

10.00

5

Andrew Waters

Team Solent

38.03

8.00

6

Simon BissellU20

Bolton United

37.97

6.00

7

Steven Ingram

Derby

36.10

5.00

8

Tony JacksonM40

Swindon

25.28

4.00


Discus B

1

Abdul BuhariU23

Herne Hill Harriers

46.49

12.00

2

Ashley Ward

Crawley

40.40

10.00

3

Felix HattonU23

Kingston and Polytechnic

40.07

8.00

4

Alun Williams

City of Norwich

37.10

6.00

5

Adam Richardson

Team Solent

36.97

4.00

6

Terry LalleyM50

Bolton United

33.39

3.00

7

James Cottrell

Derby

32.52

2.00

8

Chris Varley

Swindon

21.94

1.00


Hammer A

1

Malcolm Fenton

City of Norwich

56.18

16.00

2

Gareth Cook

Kingston and Polytechnic

55.82

14.00

3

Simon BissellU20

Bolton United

50.13

12.00

4

Mark Sheridan

Crawley

45.43

10.00

5

John MaitlandM45

Herne Hill Harriers

38.90

8.00

6

Andrew Waters

Team Solent

32.80

6.00

7

Tony JacksonM40

Swindon

32.63

5.00

8

James Cottrell

Derby

28.16

4.00


Hammer B

1

Josh LambU23

Crawley

39.41

12.00

2

Terry LalleyM50

Bolton United

39.07

10.00

3

Nic Owen

Kingston and Polytechnic

37.80

8.00

4

Alun Williams

City of Norwich

33.09

6.00

5

Adam Richardson

Team Solent

30.18

4.00

6

Des Austin

Herne Hill Harriers

27.92

3.00

7

Steven Ingram

Derby

22.99

2.00

8

Chris Varley

Swindon

12.97

1.00


Javelin A

1

Terry McHugh(IRE)M40

Herne Hill Harriers

71.51

16.00

2

Felix HattonU23

Kingston and Polytechnic

57.83

14.00

3

Alex McEwanU20

Crawley

55.23

12.00

4

Anthony Llewellyn

Team Solent

51.81

10.00

5

Colin Bailey

Bolton United

47.68

8.00

6

Charles Malet

Swindon

44.11

6.00

7

Steven Ingram

Derby

41.01

5.00

8

Nigel Jones

City of Norwich

34.69

4.00


Javelin B

1

Allendre JohnsonU20

Herne Hill Harriers

55.84

12.00

2

Nick SurteesU23

Kingston and Polytechnic

53.33

10.00

3

Chris MorganU20

Crawley

43.68

8.00

4

Chris Varley

Swindon

39.65

6.00

5

Richard Harris

Bolton United

38.23

4.00

6

Malcolm Bourne

Team Solent

35.35

3.00

7

Andrew Holmes

City of Norwich

31.17

2.00

8

Richard Wilson

Derby

5.77

1.00


4x100m A

1

 

Team Solent

43.56

16.00

2

 

Herne Hill Harriers

43.94

14.00

3

 

Crawley

44.26

12.00

4

 

Kingston and Polytechnic

44.59

10.00

5

 

City of Norwich

45.45

8.00

6

 

Bolton United

46.02

6.00

7

 

Swindon

52.73

5.00

DNF

 

Derby

0.00

0.00


4x400m A

1

 

Team Solent

3:23.81

16.00

2

 

Kingston and Polytechnic

3:25.02

14.00

3

 

Crawley

3:29.93

12.00

4

 

City of Norwich

3:30.90

10.00

5

 

Derby

3:32.72

8.00

6

 

Bolton United

3:33.10

6.00

7

 

Swindon

3:42.66

5.00

8

 

Herne Hill Harriers

3:59.07

4.00

Match Result

Position Club Match Points League Points
1 Herne Hill Harriers 309 8
2 Crawley 308 7
3 Team Solent 290 6
4 Kingston and Polytechnic 272 5
5 Derby 266 4
6 Swindon 257 3
7 City of Norwich 254 2
8 Bolton United 238 1

League Position

Position Club Match Points League Points
1 Herne Hill Harriers 917 23
2 Crawley 885 19
3 Team Solent 849 17
4 City of Norwich 857 15
5 Kingston and Polytechnic 795 11.5
6 Derby 780 10
7 Swindon 781 9
8 Bolton United 716 3.5

Guests (non-scoring)

Event Guest Performance
100m Will McGee (TS) 11.37
100m Malcolm Bourne (TS) 11.96
Long Jump Andrew Holmes (Norwich) 5.39w
Discus Malcolm Bourne (TS) 30.50
Hammer Stuart Thurgood (Norwich) 51.02

Version: $Id: BAL_D4_2004-07-03.html,v 1.3 2004/07/05 14:50:20 lesh Exp $